W imieniu drukarni i wydawnictwa Nowator oddaję do rąk Państwa część drugą albumu „Kaszuby z nieba widziane”. Zawarte są tu zdjęcia terenów nad Zatoką Gdańską – Małym Morzem, jak ją nazywają Kaszubi – od Gdańska po Hel. Część pierwsza, która ukazała się w 2007 (wznowiona w 2009 roku), ukazuje piękno Kaszub środkowych, Szwajcarii Kaszubskiej. Wstępem do obu części są legendy o stworzeniu Kaszub, podobne, lecz różnych autorów. Wersji legend o stworzeniu Kaszub jest więcej, wystarczy zatem dla kolejnych części. Oczami „rozanielonych” aniołów – opiekuna Kaszub z części pierwszej i Miłosierdzia z części drugiej, oraz z ich perspektywy oglądać i podziwiać możemy piękno tej ziemi. Piękno wysypane z boskiego worka jak i to, zapewne pod opiekuńczymi skrzydłami wymienionych aniołów stworzone przez Kaszubów. Tych z urodzenia, jak i tych z wyboru. Wszystkich, którzy się z tą ziemią związali i ją pokochali. Kaszuby wciągają. Tu się powraca.

Najstarsze zdjęcia w tym albumie pochodzą sprzed dwóch lat. Często są to już zdjęcia historyczne. Kaszubska kraina pięknieje w oczach dzięki wielkiej pracowitości mieszkańców tego zakątka Polski.

Mieszkający tutaj zobaczą dachy swych domów, okna mieszkań, tereny firm i miejsc pracy. Przyjezdni będą mogli pokazać, gdzie byli. Wyjeżdżający stąd, w tym i ci „za chlebem”, zabierając tę książkę będą mogli udowodnić, że kraina ich ojców należy do najpiękniejszych na świecie.

Przeglądając ten album, wszyscy podziwiać będziemy Kaszuby  z nieba widziane, mając wrażenie, że szybujemy wysoko, w absolutnej ciszy od Gdańska po Hel.

Wydawca

stron 432, oprawa twarda, format 24×17,5 cm, opisy zdjęć w języku polskim, niemieckim