Zalew Wiślany (2010)

Dekadę żyło poprzednie wydanie locyjki ZALEW WIŚLANY. To najkrótszy żywot z długiej serii wydawniczej tych Autorów. I wcale nie dlatego, że zmiany na Zalewie wymuszają częstszą aktualizację. Presja Czytelników kolejnego żeglarskiego pokolenia, powodowana rosnącymi ambicjami „mazurantów” oraz słabnący opór „troskliwców” tego dokonały. Pływając po Zalewie – wspominajcie ciepło tych, którzy systematycznie, krok po kroku, uparcie, nieustępliwie dla was właśnie – tę swobodę żeglowania wydzierali.

Zalew Wiślany jest najlepszym z polskich poligonów doświadczalnych, na którym testowane są predyspozycje i zapał tych, którym marzy się prawdziwe żeglowanie, czyli po morzu. Ten spory akwen słonawej wody, od Bałtyku oddzielony tylko kilkuset-metrowej szerokości piaszczystej mierzei, stanowi pierwszy etap rozsądnego stopniowania trudności. Tu pojawia się ów słynny „próg predyspozycji” – czyli: albo dalej, albo tu zostajecie, albo wracacie na Jeziorak lub Śniardwy. Zalew to pierwsze sito. Zalew to przedszkole z prawdziwym oznakowaniem nawigacyjnym. Jeśli wszystko pójdzie dobrze – Zatoka Gdańska przed wami.

Nabyliście książkę – przez Autorów tradycyjnie klasyfikowaną, jako locyjkę. Autorzy zakładają, że rzemiosło żeglowania opanowaliście na wodach śródlądowych. W książce znajdziecie dużo mapek, szczegółowych planów, fotografii (także lotniczych) oraz praktycznych porad na temat specyfiki akwenu. Jest tam też trochę geografii, historii i anegdot. Nade wszystko – pożyteczne wskazówki, jak korzystać z urzędowych pomocy nawigacyjnych – bez których na Zalew nie ma co się wybierać.  MARCO i JERZY KULIŃSCY zapraszają na Zalew Wiślany.

                                                                         Wydawca

mapy i fotografie wielobarwne, stron 336, oprawa miękka, format 21×14,5 cm