POLSKIE PORTY OTWARTEGO MORZA (2003) – nakład wyczerpany

Po dwunastu latach pojawia się oto drugie wydanie locji żeglarskiej POLSKIE PORTY OTWARTEGO MORZA. Nie jest to jednak reprint, ani aktualizacja książki, która swego czasu przybliżyła polskim żeglarzom śródlądowym nowe cele, których osiągnięcie stało się realne w wyniku liberalizacji rygorów krępujących nasz jachting morski. Jest to zupełnie nowa książka. Autor dokonuje prezentacji polskich portów w konfrontacji i z perspektywy doświadczeń oraz obserwacji poczynionych w międzyczasie podczas kilkuset zawinięć do zagranicznych portów bałtyckich i Morza Północnego. W większości – portów w krajach, gdzie jachting turystyczny jest potężny, doskonale zorganizowany i… swobodny.

Książka nie jest reklamówką polskich portów, ale rzeczowym opisem faktycznego ich stanu i kondycji. Zawiera duży ładunek praktycznych informacji nautycznych, porad praktycznych oraz pokazuje żeglarzom dlaczego warto odwiedzić te porty. Opisy są barwne, pełne subiektywnych ocen, porównań i dygresji Autora. Czytelnik znajdzie w niej także okruchy historii, nieco krajoznawstwa, nawet anegdoty.

Najsilniejszą stroną POLSKICH PORTÓW OTWAREGO MORZA jest jednak nautyka, przede wszystkim szczegółowe plany portów, panoramy podejściowe, opisy zjawisk hydrologicznych, zagrożeń oraz niezwykle przydatne fotografie lotnicze. Ze względów oczywistych w pierwszym wydaniu o fotografiach lotniczych nie mogło być mowy. Autor jest inżynierem hydrotechnikiem – nic więc dziwnego, że prezentacja polskich portów, choć specjalnie przygotowana dla żeglarzy – zawiera wiele profesjonalnych obserwacji z dziedziny inżynierii morskiej. Do prezentacji 11 portów i przystani od Władysławowa do Świnoujścia Autor dołącza szereg rozdziałów „repetycyjnych”, przygotowanych specjalnie dla żeglarzy decydujących się na samodzielny debiut morski. A więc, dużo nowych informacji praktycznych, dotyczących spraw, o których nawet doświadczeni „żeglarze mazurscy” mają małe pojęcie.

Rozdział o katastrofach został opracowany nie dla podniesienia atrakcyjności, ale jako edukacyjna przestroga. Jerzy Kuliński jest kapitanem jachtowym i motorowodnym oraz autorem licznych książek żeglarskich i wieloletnim współpracownikiem miesięcznika „ŻAGLE”.

mapy i fotografie wielobarwne, stron 368, oprawa miękka, format 21×14,5 cm